Epidemie Covid-19 změnila náš pohled na veřejná prostranství, v mnoha lidech vyvolala pocit neklidu a donutila majitele budov přehodnotit vybavení, aby zajistili bezpečnost a hygienu těchto prostor.

Jednou ze sporných oblastí, zejména na vrcholu pandemie, bylo zvýšené riziko nákazy v interiéru. Není překvapením, že všechny výzkumy poukazují na to, že míra přenosu je zde výrazně vyšší, zejména v oblastech se špatnou ventilací. Mezi rady řídících orgánů patřilo nošení masek v interiéru, udržování sociálního odstupu, udržování otevřených oken a setkávání venku, pokud je to možné.

Vzhledem ke stále vysokým obavám o hygienu vzduchu ve veřejných budovách je snadné obrátit se na zařízení na čištění vzduchu. Mobilní jednotky na čištění vzduchu se používají k redukci částic ve vnitřním ovzduší a obvykle jsou schopny odstranit až 99,995 % všech částic v závislosti na modelu a podmínkách v místě. Tato zařízení však neodstraňují ze vzduchu hromadící se oxid uhličitý ani vlhkost, takže nemohou zcela nahradit větrací opatření.

Mnoho výrobců prosazuje jako řešení zařízení na čištění vzduchu, a přestože jsou užitečná pro výrazné snížení míry přenosu v případě vysokého rizika, většina vnitřních prostor nevyžaduje jejich nepřetržitý provoz. Například dobře větraná kancelář s otevřenými okny nebude mobilní jednotku na čištění vzduchu potřebovat každý den. Tato zařízení mohou být ve skutečnosti velmi energeticky náročná, takže by nebylo vhodné spoléhat se na ně jako na dlouhodobě udržitelné řešení.

Dlouhodobým řešením pro zlepšení hygieny vnitřního ovzduší je instalace stacionárních systémů úpravy vzduchu. Centrální systém úpravy vzduchu může zajistit jak účinnou redukci virových částic ve vzduchu, tak i rekuperaci tepla a vlhkosti, díky čemuž je pobyt ve vnitřních prostorách příjemnější a jejich údržba energeticky úspornější. Systémy vytápění, větrání a klimatizace (VZT) jsou nejudržitelnějším opatřením pro zlepšení hygieny vnitřního ovzduší.

Mobilní čističky vzduchu sice nejsou vhodné jako náhrada vzduchotechniky, ale slouží jako užitečný doplněk. Pandemie Covid-19 je nešťastným příkladem toho, jak snadno se viry šíří, zejména v uzavřených prostorách, a pokračující výskyt infekcí dále dokazuje, že stávající infrastruktura jednoduše neměla nástroje k udržení vysoké úrovně hygieny ovzduší.

V níže uvedené bílé knize se přední inovátoři v oblasti filtrace vzduchu, společnost DELBAG, podrobně věnují výhodám a nevýhodám jednotek pro čištění vzduchu oproti systémům HVAC a vysvětlují, proč je nejefektivnějším řešením kombinace obou řešení. Stáhněte si nyní a zjistěte více.

DELBAG se jako dceřiná společnost Hengst SE zúčastní veletrhu Filtech v Kolíně nad Rýnem 2022. Navštivte ve dnech 8. – 10. března stánek K13 v hale 7, kde společnost DELBAG předvede rozmanitost svých filtračních možností a dozvíte se více o chytrých filtračních řešeních pro vaše požadavky.

Společnost DELBAG rovněž vyhlásila svůj program Premium Partner pro prodejce a prodejce filtrů, aby ocenila partnery, kteří splňují vysoké požadavky v oblasti kvality, prodeje a poprodejních služeb v oblasti filtrace vzduchu.